Ecological Thinking Within Our Minds

30.09.2024.

Nordplus projekta “Ecological Thinking Within Our Minds” ietvaros Balvu Valsts ģimnāzijā norisinājās aizraujošas skolēnu aktivitātes, kurās piedalījās dalībnieki no Saaren koulu skolas no Somijas un Silales r. Kvedarnos Kazimiero Jauniaus ģimnāzijas no Lietuvas. Kopā skolā tika sagaidīti 20 skolēni un 4 skolotāji.

Pirmdienas rītā delegāciju laipni uzņēma skolas direktore Kristīne Lele un pašpārvaldes prezidente Nadīna Līva Logina, kura novadīja ekskursiju pa skolu, iepazīstinot ar tās telpām un vidi. Pēc ekskursijas notika dažādas ledus laušanas aktivitātes, kas palīdzēja skolēniem iepazīties un sadraudzēties. Projekta koordinatore Irīna Krivošejeva iepazīstināja ar Nordplus projekta mērķiem, īpaši uzsverot ekoloģiskās domāšanas nozīmi, uzsverot, cik svarīgi ir izmantot lietas vairākkārt un būt atbildīgiem patērētājiem.

Viena no galvenajām dienas aktivitātēm bija preču apmaiņa – katrs skolēns atnesa sev nevajadzīgu priekšmetu, kuru varēja iemainīt pret citu lietu, tā veicinot pārdomātu resursu izmantošanu. Otra aktivitāte bija radoša un ekoloģiska – T-kreklu apgleznošana ar marķieriem. Katram skolēnam bija iespēja piešķirt vecam apģērbam otro dzīvi, izpaužot savu radošumu un tajā pašā laikā domājot par ilgtspējīgu patēriņu.

Šīs dienas pasākumi ne tikai palīdzēja veicināt starptautisku sadarbību, bet arī pievērsa uzmanību vides aizsardzības jautājumiem, rosinot jauniešus domāt par saviem patēriņa paradumiem un ietekmi uz apkārtējo vidi.

01.10.2024.

Otrajā Nordplus projekta “Ecological Thinking Within Our Minds” dienā dalībnieki devās izzinošā ekskursijā, lai turpinātu iepazīt dabas un ekoloģijas tematiku. Ekskursijas pirmais pieturas punkts bija Vijciema čiekurkalte, kur skolēni un skolotāji uzzināja par tradicionālo čiekuru žāvēšanas procesu un sēklu ieguvi. Kopš 2019. gada čiekurkalte iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, savukārt 2020. gadā Vijciema čiekurkalte tika iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes industriālais piemineklis. Pēc tam sekoja Strenču kokaudzētavas apmeklējums, kur dalībnieki iepazinās ar meža atjaunošanas darbu un koku stādu audzēšanu.

Turpinot dienu, grupa devās uz bioloģisko saimniecību “Ozolzīles”, kur bija iespēja degustēt tur ražotos produktus. Īpašu interesi izraisīja liofilizācijas procesā sagatavotie ēdieni, kas tiek žāvēti, saldējot – metode, kas saglabā produktu uzturvērtību un dabisko garšu.

Pēcpusdienā projekta dalībnieki devās uz jūras piekrasti, kur notika pikniks. Milzīgs paldies kempingam “Jūrasdzeņi” par siltu uzņemšanu klusajā sezonā. Ēdiena gatavošana uz ugunskura radīja kopības sajūtu, un visi iesaistījās maltītes gatavošanā. Papildus piknika aktivitātēm dalībnieki piedalījās arī piekrastes atkritumu vākšanā, tādējādi veicinot izpratni par vides tīrības un aizsardzības nozīmi.

Šī diena sniedza gan izglītojošu pieredzi, gan iespēju praktiski iesaistīties vides saglabāšanā, veicinot skolēnu izpratni par ekoloģiju un dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu.

02.10.2024.

Trešajā Nordplus projekta “Ecological Thinking Within Our Minds” dienā dalībniekiem bija iespēja piedalīties starpdisciplinārā stundā, kas tika veltīta bitēm un to nozīmīgajai lomai ekosistēmā. Skolēni kopā ar angļu valodas skolotāju Ingu Vanagu un bioloģijas skolotāju Annu Barbanišku uzzināja par bišu ražoto produkciju, tostarp medu un vasku, un kā šie dabas resursi ietekmē mūsu ikdienu. Tika apspriesta arī bišu nozīme vides līdzsvarā un apputeksnēšanas procesā, kas ir būtisks solis ilgtspējīgā lauksaimniecībā.

Pēc nodarbības notika izbraukums uz atkritumu pieņemšanas poligonu “AP Kaudzītes”, kur dalībnieki guva ieskatu atkritumu pārstrādes procesā un poligona darbībā. Tas palīdzēja labāk izprast atkritumu šķirošanas un ilgtspējīgas resursu pārvaldības nozīmi, kas ir būtiska tēma projektā.

Dienas otrajā pusē projekta dalībnieki apmeklēja zemnieku saimniecību “Kotiņi”, kas ir viena no lielākajiem sēklu ražotājiem Latvijā. Skolēniem un skolotājiem tika sniegta iespēja iepazīties ar lauksaimniecības procesu un ilgtspējīgu sēklu ražošanu. Ekskursijas noslēgumā viesi tika cienāti ar “Kotiņu” saimniecības ražotajiem produktiem Rekavas dzirnavu kafejnīcā, kur baudīja vietējo produkciju.

Šī diena bija īpaši bagātīga gan ar praktiskām zināšanām, gan ar iespēju izbaudīt Latvijas vietējos produktus un apgūt jaunas prasmes ekoloģiskā domāšanā un lauksaimniecībā.

03.10.2024. – 04.10.2024.

Skolēnu mobilitātes noslēguma dienas Nordplus projekta “Ecological Thinking Within Our Minds” ietvaros bija piepildītas ar radošām un praktiskām aktivitātēm. Ceturtajā dienā skolēni piedalījās divās meistardarbnīcās, kurās tika apgūtas gan praktiskas, gan radošas prasmes, kas veicināja izpratni par ilgtspējīgu dzīvesveidu. Vienu no meistardarbnīcām vadīja skolotāja Gunta Salmane, kura skolēniem mācīja šūšanas prasmes. Skolēni šuva somiņas, kas kalpos plastmasas maisiņu vietā. Šī aktivitāte veicināja skolēnu izpratni par videi draudzīgām alternatīvām un to nozīmi ikdienas dzīvē, mudinot atteikties no vienreizlietojamiem plastmasas izstrādājumiem. Otru meistardarbnīcu vadīja skolotāja Sandra Mozule, kura iedvesmoja skolēnus būt radošiem, izmantojot dabas materiālus. Skolēni veidoja gleznas no dažādiem dabā atrodamiem elementiem, piemēram, lapām, ziediem un zariem. Šī aktivitāte ne tikai rosināja radošumu, bet arī pievērsa uzmanību dabas skaistumam un iespējamajiem resursiem, ko var izmantot mākslas radīšanā, neizraisot kaitējumu videi.

Pēcpusdienā projekta dalībnieki piedalījās kulinārijas meistarklasē, kurā mācījās gatavot ēdienus no vietējiem produktiem. Īpaša uzmanība tika pievērsta vietējām izejvielām un tradicionālajām receptēm, lai veicinātu izpratni par ilgtspējīgu pārtikas patēriņu. Skolēni ar prieku cepa dažādas pankūkas, tostarp kartupeļu pankūkas, kas ir viena no Latvijas tradicionālajām uzkodām. Šī aktivitāte sniedza iespēju iepazīt Latvijas kulinārijas tradīcijas un praktiski iemācīties gatavot ēdienus, izmantojot vietējos resursus.

Vakarpusē norisinājās sirsnīgs pasākums, kurā piedalījās skolēni un viesģimenes. Pasākuma laikā visi spēlēja tradicionālās dalībvalstu spēles, kas palīdzēja stiprināt starptautisko draudzību un kopības sajūtu. Pasākumā gaitā visi kopā baudīja pašceptās pankūkas un citus Latvijas tradicionālos ēdienus, kas tika sagatavoti gan meistarklasē, gan skolas ēdnīcā.

Šis pasākums bija lielisks veids, kā veicināt kultūras apmaiņu, ļaujot gan viesiem, gan vietējiem iepazīt Latvijas tradīcijas, garšas un kopā būšanas prieku, kas vienoja visus projekta dalībniekus ne tikai ekoloģiskās domāšanas, bet arī kultūras pieredzes ziņā.

Projekta aktivitāšu noslēguma diena aizritēja radošā un svinīgā noskaņā. Rīta cēlienā dalībnieki kopā ar vizuālās mākslas skolotāju Indru Keišu, piedalījās mākslinieciskā darbnīcā, kurā viņi apgleznoja stikla burciņas, uzsverot stikla materiāla nozīmīgumu ilgtspējīgā dzīvesveidā. Tika izcelta stikla atkārtotās izmantošanas iespēja, un dalībnieki radīja radošus dizainus, pārvēršot burciņas par unikāliem ēdiena konteineriem. Šī aktivitāte rosināja domāt par videi draudzīgām alternatīvām ikdienas priekšmetiem.

Pēc radošās darbnīcas visi projekta dalībnieki un viesi tika aicināti uz svētku koncertu, kuru sagatavoja ģimnāzijas skolēni. Koncerta laikā dalībnieki baudīja tautas dejas, kā arī dziesmas kora un ansambļa izpildījumā, kas atspoguļoja Latvijas kultūras mantojumu. Īpašu prieku sagādāja deju grupas “Terpsihora” uzstāšanās, kas ar savu enerģiju un kustībām pārsteidza gan viesus, gan skatītājus.

Dienas noslēgumā tika svinīgi pasniegti sertifikāti par dalību Nordplus projekta aktivitātēs, atzīmējot katra dalībnieka ieguldījumu projekta norisē un mācību procesā. Skolēni prezentēja savus nedēļas laikā veiktos darbus un pētījumus, kas bija saistīti ar izvēlēto ekoloģisko tēmu. Šīs prezentācijas parādīja, cik daudz skolēni bija apguvuši projekta laikā, apliecinot viņu izpratni par ilgtspējīgu domāšanu un vides jautājumiem. Visi dalībnieki izjuta patiesu prieku un gandarījumu par paveikto darbu un ieguldījumu, kas ne tikai paplašināja zināšanas par ekoloģisku dzīvesveidu, bet arī stiprināja starptautisko sadarbību un kultūras pieredzi. Ar prieku tika paziņots, ka nākamā skolēnu mobilitāte notiks Somijā, jau 2025. gada februārī. No Balvu Valsts ģimnāzijas uz Somiju dosies 10 skolēni un 2 skolotājas.

Nordplus projekta „Ecological Thinking Within Our Minds” otrā skolēnu mobilitāte Somijā, Pyhäjoki

No šī gada 10.-14. februārim norisinājās Nordplus projekta „Ecological Thinking Within Our Minds” NPJR-2024/10231 mobilitāte Somijā, Pyhäjoki. Balvu Valsts ģimnāziju šajā mobilitātē pārstāvēja desmit skolēni – Marta Pennere, Marija Maslovska, Sofija Paula Timošenko, Elizabete Vaickovska, Patrīcija Ķirsone, Martijs Krakops, Artjoms Kovšovs, Keita Zaharāne, Rēzija Ozola, Naula Laicāne un divas skolotājas – Irīna Krivošejeva un Guna Dreimane. Projekta aktivitātēs piedalījās arī desmit skolēni no Lietuvas, Silales r.Kvedarnos Kazimiero Jauniaus ģimnāzijas un uzņemošās skolas skolēni.

Pirmajā projekta dienā devāmies ekskursijā pa skolu, piedaloties dažādās meistarklasēs guvām priekšstatu par somu izglītības sistēmu un mācību metodēm. Saaren skola, kas atrodas Somijā, Pyhäjoki pilsētā, ir pamatskola, kur var iegūt izglītību no 1. līdz 9. klasei. Skola tika atklāta 2022. gadā. 2024. gadā Saaren pamatskola tika atzīta par gada skolu Somijā, pateicoties tās augstajiem izglītības standartiem un veiksmīgajai sadarbībai ar skolēniem un viņu ģimenēm. Šajā skolā tiek piedāvāta individuāla pieeja mācībām, kas veicina radošumu un empātiju. Skolas kopējais skolēnu skaits ir aptuveni 300 un tajā strādā apmēram 50 darbinieku. Skola ir izcili aprīkota un tas darbības pamatprincipi ir saistīti ar izglītojošiem risinājumiem, kas ļauj skolēniem attīstīt savas spējas dažādos priekšmetos un dzīves jomās.

Otrajā dienā skolēni uzzināja par Somijas galvenajiem enerģijas resursiem, īpašu uzmanību pievēršot vēja enerģijai, un piedalījās Somijas nacionālo ēdienu vakarā. Vēja enerģijas kompānijas (WPD) pārstāves Riikka Hietala un Emma Berkovits sniedza ieskatu par uzņēmuma darbību un projektu. WPD Suomi ir Vācijas uzņēmuma WPD grupas uzņēmums, kas specializējas atjaunojamās enerģijas jomā, īpaši vēja un saules enerģijas projektos Somijā. Uzņēmums tika dibināts 2007. gadā, lai attīstītu vēja enerģijas projektus Somijā, un tas ir viens no vadošajiem spēlētājiem Somijas enerģētikas pārejā uz atjaunojamo enerģiju. WPD Suomi arī aktīvi sadarbojas ar vietējām kopienām un uzņēmumiem, nodrošinot, ka vēja enerģijas projekti nes labumu ne tikai ražojot zaļo enerģiju, bet arī radot darba vietas un atbalstot vietējos projektus. Pēcpusdienā skolēniem bija unikāla iespēja izbaudīt ziemas makšķerēšanu, kas ir populāra aktivitāte šajā valstī, īpaši ziemas mēnešos. Ziemas makšķerēšana Somijā ir sena tradīcija, un tā ietver neliela cauruma izurbšanu ledū un makšķerēšanu, kas prasa gan pacietību, gan arī zināšanas un prasmes, tādējādi šī makšķerēšanas nodarbība ne tikai veicināja skolēnu fizisko aktivitāti un izpratni par tradīcijām, bet arī sniedza vērtīgas zināšanas par vides aizsardzību.

Trešajā dienā notika izzinošās nodarbības par Baltijas jūru, tās vides problēmām, kā arī par nepieciešamību aizsargāt to ekosistēmu. Skolēniem tika stāstīts par Baltijas jūras draudiem, piesārņojumu un pārmērīgu zveju, un par to, cik svarīgi ir saglabāt jūras tīrību un dzīvotspēju. Tika apmeklēta arī vietējā atkritumu šķirotava, kur dalībnieki guva praktisku ieskatu atkritumu pārstrādes procesos un ilgtspējīgā dzīvesveidā. Dienas izskaņā dalībnieki guva izpratni par pārtikas piegādes ķēdēm, ilgtspējību un savu patēriņa paradumu ietekmi, piedaloties praktiskā nodarbībā „Ēdienu izcelsme”. Skolēni pētīja pārtikas izcelsmi, saprotot tās transportēšanas ceļus un analizējot ietekmi uz vidi un ekonomiku.

Ceturtajā dienā devāmies ekskursijā uz pilsētu Raahe, kur apmeklējām divus muzejus. Crown Granary muzejs ir īpaši slavens, jo tur var apskatīt pasaulē vecāko saglabājušos niršanas tērpu – The Old Gentleman of Raahe. Šis vēsturiskais artefakts ir unikāls piemineklis senajai jūrniecības vēsturei un tehnoloģiju attīstībai. Muzejā atrodami arī citi eksponāti, kas saistīti ar pilsētas tirdzniecības un kuģniecības vēsturi. Packhouse muzeja kolekcijā ietilpst 19. gadsimta artefakti, kurus jūrnieki atveduši no dažādām pasaules malām – navigācijas rīki, kuģu modeļi un eksotiski suvenīri. Blakus muzejam atrodas milzīga melnā enkura skulptūra, kas simbolizē pilsētas bagāto jūrniecības mantojumu. Turklāt muzejs piedāvā eksponātus par pilsētas kultūras un ikdienas dzīvi, tostarp senus traukus, tekstilizstrādājumus un kokgriezumus no viduslaiku perioda.

Visbeidzot piektajā dienā skolēniem bija iespēja kopā ar somu skolēniem piedalīties mācību stundās, savukārt skolotājas vēroja mācību procesu. Šajā dienā skolā notika arī skaists pasākums. Vanhojen tanssit ir tradicionāls pasākums Somijas vidusskolās, kas līdzīgs izlaiduma ballei. Tas notiek februārī, kad trešā gada skolēni beidz mācības un sāk gatavoties gala eksāmeniem. Otrā gada skolēni, kas pēc tam kļūst par vecākajiem skolā, atzīmē šo pārmaiņu ar svinīgu deju pasākumu. Pasākumā tika izpildītas vēsturiskas dejas, tādas kā Polonēze, Valsis, Quadrille un citas dejas. Dalībnieki tērpās formālos tērpos, īpašu uzmanību piesaistīja meiteņu garās vakarkleitas. Deju programmu skolēni apguva jau no rudens, mācoties dejot sporta stundās.

Projektā skolēni dzīvoja viesģimenēs, kas palīdzēja attīstīt prasmi pieņemt atšķirīgo un citādo. Kā atzīst projekta dalībnieki, dzīvošana viesģimenēs mācīja pacietību, jo dažkārt bija grūti pierast pie somu ikdienas paradumiem. Tomēr tas deva iespēju dziļāk izprast somu ikdienas dzīvi un tradīcijas. Ģimenes bija sagatavojušas dažādas izzinošas un izklaidējošas aktivitātes, kas ļāva skolēniem vēl vairāk iepazīt Somiju.

Projekta dalībnieki pateicas somu ģimenēm par viesmīlību, iespēju pilnveidot valodas un komunikācijas prasmes, mācīties patstāvību un iegūt jaunu pieredzi, kas bagātinājusi viņu dzīvi un izpratni par citām kultūrām. Dalība šajā projektā veicinājusi ne tikai akadēmisko un sociālo prasmju attīstību, bet arī motivējusi skolēnus pievērsties ilgtspējīgai attīstībai un ekoloģiskai domāšanai ikdienā.

Projekta koordinatore Irīna Krivošejeva