
Projekta nosaukums: Our Baltic Sea
Projekta īstenošanas periods: 08/2024 – 07/2026
Projekta mājaslapa: https://ourbalticsea.online/
Informācija par projekta aktivitāšu norisi: https://ourbalticsea.online/project-activities/
Nordplus projekta „Our Baltic Sea” pirmā mobilitāte Zviedrijā, Stokholmā
No šī gada 12. līdz 14. novembrim Stokholmā, Zviedrijā norisinājās pirmā starptautiskā Nordplus projekta „Our Baltic Sea” skolēnu un skolotāju mobilitāte, kurā piedalījās dalībnieki no Somijas, Zviedrijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas un, mēs, skolēni Nadīna Līva Logina, Sanija Skalova un skolotājas Laura Saulīte un Irīna Krivošejeva, pārstāvējām Latviju, Balvu Valsts ģimnāziju.
Pirmajā dienā apmeklējām jauno un moderno Betty Pettersson ģimnāziju, kur piedalījāmies darbnīcās, kuras vadīja skolas jaunieši. Darbnīcās veicām eksperimentus un iepazināmies ar projekta dalībniekiem, savukārt skolotājas guva pieredzi, vērojot mācību stundas. Pēc darbnīcām Stokholmas pašvaldības pārstāve iepazīstināja mūs ar attīstības plānu „The Stockholm Environment Programme 2030”, kas vērsts uz pilsētas ilgtspējīgu attīstību līdz 2030.gadam. Tad iepazinām urbāno lauksaimniecību, tās ilgtspējību un dažādu augu audzēšanas veidus, īpašu uzmanību pievēršot vertikālajai lauksaimniecībai, kas ir inovatīva metode pārtikas ražošanai pilsētvidē. Mēs apmeklējām vienu no lielākajām vertikālajām fermām Stokholmā, kur iepazināmies ar tās darbības principiem un ieguvumiem.
Otrajā dienā turpinājās darbnīcu norise, pēc kurām devāmies ekskursijā pa vecpilsētu gida pavadībā. Gids mūs iepazīstināja ar vēsturiskajām ēkām, notikumiem un leģendām, kas saistītas ar šo burvīgo pilsētas daļu. Izbaudījušas vecpilsētu, devāmies uz Vetenskapens Hus jeb Zinātnes centru, kur piedalījāmies divos aizraujošos eksperimentos. Pirmais eksperiments bija par Vasa kuģa saglabāšanu, kur izpētījām, kā tiek izmantotas dažādas tehnoloģijas un ķīmiskās vielas, lai saglabātu šo unikālo vēsturisko artefaktu. Otrais eksperiments bija par radiāciju un sēnēm, kur uzzinājām, kā mēra un rēķina radiācijas daudzumu un kā Černobiļas atomelektrostacija ietekmēja sēnes Zviedrijā.
Pēdējā mobilitātes dienā no rīta apskatījām Skansenas brīvdabas muzeju, kur apmeklējām Baltijas jūras centru gida pavadībā. Šī centra ekspozīcija mūs dziļi iespaidoja, jo tā uzskatāmi parādīja Baltijas jūras unikālo ekosistēmu un izaicinājumus, ar kuriem tā saskaras. Vēlāk apmeklējām Vasas muzeju, kurā iepazinām pasaulslaveno kuģi Vasa un tā dramatisko vēsturi. Pēc tam devāmies uz Nordiska muzeju, kur izpētījām Zviedrijas kultūras un vēstures dažādību.
Projekta noslēgumā notika kopīgas vakariņas, kur izvērtējām projekta norisi. Secinājām, ka projekts bija ne vien izglītojošs, bet arī sociāli bagātinošs – jaunieši no dažādām valstīm savstarpēji sadraudzējās un dalījās pieredzē. Dalība projektā bija aizraujoša un vērtīga. Šī pieredze sniedza ne tikai zināšanas par Baltijas jūru un ilgtspējīgu attīstību, bet arī iespēju iepazīt Zviedrijas kultūru un vēsturi, kā arī veidot jaunas draudzības.
Ar iespaidiem dalījās,
11.c klases skolniece Nadīna Līva Logina un 12.b klases skolniece Sanija Skalova
Nordplus projekta “Our Baltic Sea” otrā mobilitāte Igaunijā, Tallinā
No šī gada 13. līdz 17. janvārim Igaunijā, Tallinā norisinājās otrā starptautiskā Nordplus projekta „Our Baltic Sea” mobilitāte, kurā iesaistījās dalībnieki no Igaunijas, Zviedrijas, Somijas, Lietuvas, Dānijas un, protams, Latvijas. Latviju un Balvu Valsts ģimnāziju pārstāvēja 12. b klases skolnieces – Enija Bordāne un Sindija Raibekaze, kā arī angļu valodas skolotājas – Inga Vanaga un Gaida Fengāne.
Pirmo projekta dienu iesākām ar iepazīšanos un „ledus laušanas” aktivitātēm, devāmies ekskursijā pa projekta sadarbības uzņemošo skolu – Tallinas Humanitāro ģimnāziju (Tallinn Humnitärgimnasium). Pēc tam devāmies izzinošā ekskursijā pa ziemīgo un vēl Ziemassvētku laika noskaņās krāšņo Tallinas vecpilsētu, kuras laikā pildījām uzdotos uzdevumus, uzņemot fotogrāfijas noteiktās vietās un atbildot uz viktorīnas jautājumiem. Viens no interesantākajiem grupu uzdevumiem bija uzdevums/izaicinājums „Sarkanā papīra saspraude” („Red Paper Clip”) ar mērķi – papīra saspraudi iemainīt pret pēc iespējas vērtīgāku lietu, kas sniedza iespēju komunicēt ar vietējiem cilvēkiem Tallinā.
Otrās dienas rītu iesākām ar atgriezenisko saiti par iepriekšējā dienā piedzīvoto. Turpinājumā apspriedāmies un dalījāmies savos iespaidos ar citiem, domājot, ar ko mums katram saistās Baltijas jūra, un kādi ir lielākie izaicinājumi saistībā ar tās nākotni. Devāmies ekspedīcijā uz jūras piekrasti, kuru Tallinā ir ērti un ātri sasniegt, lai iemūžinātu jūras un jūrmalas skatus radošās fotogrāfijās, kas, mūsuprāt, ataino priekšrocības un skaistumu, kā arī trūkumus un izaicinājumus Baltijas jūras krastos. Vakaru pavadījām jaukā gaisotnē, kopā slidojot āra slidotavā Tallinas vecpilsētā.
Trešajā, noslēdzošajā projekta aktivitāšu dienā prezentējām uzņemtās jūras fotogrāfijas un interpretējām to apslēptos stāstus. Bijām labi sagatavojušās un ar prieku iesaistījāmies „Tradicionālās kultūras apmaiņas gadatirgū” („Cultural Exchange Fair”), kurā katra valsts sevi prezentēja un cienāja pārējos ar valstij raksturīgiem našķiem, kā arī aicināja visus projekta dalībniekus izkustēties kādas tradicionālas spēles, rotaļas vai dejas laikā. Kontrastējošu garšu bagātais, saldi rūgtenais, gluži kā Latvijas daba un vēsture, mūsu sarūpētais cienasts – rudzu rupjmaize, medus ar dzērvenēm un pīlādžogām, dzērvenes pūdercukurā un dzērveņu zefīrs – šķita gards un deva enerģiju raitam dancim turpinājumā. Mēs iemācījām visiem latviešu tautas dejas „Cūkas driķos” soļus, kas visiem ļoti patika! Taču galvenais dienas uzdevums bija simulācijas spēle ar nosaukumu „Baltijas jūras reģiona ilgtspēja 2050” (“Sustainable Baltic Region 2050”), kuras mērķis bija iejusties zinātnieku lomā, kuri satopas ar problēmām, kas saistītas ar Baltijas jūru. Mums bija jāpiedāvā reāls risinājums konkrētai problēmai, piemēram, pārzvejai vai pārmērīgam plastmasas daudzumam jūrā. Katras grupas prezentētās idejas vērtēja „potenciālo sponsoru žūrija”, uzdodot jautājumus un iesaistoties diskusijās un debatēs par iespējamajiem problēmrisinājumiem, to izmaksām un ieviešanu.
Nordplus projekta „Mūsu Baltijas jūra” (“Our Baltic Sea”) mobilitāte Tallinā bija lieliska iespēja skolēniem un skolotājiem no dažādām Baltijas reģiona valstīm iepazīt Baltijas jūras ekoloģisko situāciju, apzināties tās nopietnību, apmainīties ar zināšanām un viedokļiem un veidot sadarbību ar citu valstu jauniešiem. Mēs vairāk uzzinājām par Baltijas jūras ekoloģiskajām problēmām, piesārņojumu un iespējamiem risinājumiem vides aizsardzībai. Darbojoties kopā ar jauniešiem no citām valstīm, tika uzlabotas angļu valodas prasmes, attīstītas sadarbības un komunikācijas prasmes. Dzīvojot „viesģimenēs” bija iespēja iepazīt brīnišķīgus cilvēkus, ar kuriem uzturēt saikni arī pēc projekta noslēguma. Piedalīšanās šī projekta aktivitātes radīja starptautisku kopības sajūtu un lika nopietni aizdomāties par to, kā kopīgi rūpēties par mūsu Baltijas jūru.