
No 14. – 18. aprīlim divdesmit pieci Balvu Valsts ģimnāzijas vidusskolēni un trīs skolotājas (Eva Zučika-Kuzņecova, Irina Kovšova un Sandra Mozule) devās uz Lietuvas pilsētu Kelme, kur Nordplus projekta „EcoQuest: Exploring Sustainable Living in every Step” ietvaros piedalījās dažādās izglītojošās nodarbībās un aktivitātēs, veicinot izpratni par apkārtējās vides nozīmi ilgtspējīga dzīvesveida popularizēšanā jauniešiem.
Projekta otrajā dienā Kelmes Jonas Graičiūna ģimnāzijas organizētajā starptautiskajā skolēnu konferencē “Jaunieši, NATO un ilgtspējīga nākotne: kā jaunā paaudze var veicināt drošas un atbildīgas sabiedrības veidošanu” uzstājās ne tikai jaunieši no Kelmes novada skolām, bet arī Balvu Valsts ģimnāzijas skolnieces Guntra Gibala (10.b klase) un Aleksandra Bakāne (12.b klase), prezentējot idejas par jauniešu lomu drošas un ilgtspējīgas nākotnes veidošanā, uzsverot katra jaunieša nozīmīgumu globālo izaicinājumu risināšanā.
Pēc konferences projekta dalībnieki devās uz Taurages un Pagyvgiai pašvaldībās izveidotu vēja turbīnu parku, kur izglītojošās nodarbības “Vēja krāsa ir zaļa” laikā izzināja enerģijas ražošanas iespējas, būvēja vēja turbīnu modeļus, kā arī , izmantojot virtuālās realitātes brilles, izpētīja vēja ģeneratoru darbību.
Savukārt projekta trešajā dienā Latvijas un Lietuvas skolēni tikās ar Zaķelišku dzirnavu mājas saimniekiem Tomasu un Ligitu Mitkevičiem, kuri izstāstīja veco dzirnavu stāstu un dalījās pieredzē par atpūtas vietas izveidi un kanoe laivu nomu biznesa iespējām Lietuvā. Kopā ar Kelmes Jonas Graičiūna ģimnāzijas ķīmijas skolotāju Jurgitu Jafimovieni un bioloģijas skolotāju Virdžīniju Rimkuvieni skolēni veica ūdens kvalitātes izpēti, nosakot ūdens cietību un tīrību. Tā bija lieliska iespēja pielietot teorētiskās zināšanas praksē. Pēc izpētes pabeigšanas skolēni devās braucienā ar kanoe pa gleznaino Dubisas upi, pa ceļam aplūkojot iespaidīgo Lyduvenai dzelzceļa tiltu – augstāko šāda tipa tiltu Lietuvā.
Ceturtajā projekta dienā skolēni apmeklēja AJJU Mākslas muzeju un āra galeriju, kuru galvenā vērtība ir popularizēt ģimenes lomu un nozīmi sabiedrībā. Kelmes kultūras centra Etniskās kultūras un amatniecības nodaļā skolēniem bija iespēja ne tikai piedalīties Lieldienu olu krāsošanas un draudzības pīnīšu pīšanas meistarklasēs, bet arī izzināt lietuviešu tautas mūzikas instrumentu skanējumu, kā arī iemācīties lietuviešu tautu dejas.
Projekta noslēgumā skolēni demonstrēja nedēļas laikā izveidotās prezentācijas par neaizmirstamākajiem piedzīvojumiem un iespaidiem projekta ietvaros un piedalījās Kahoot spēlē par Lietuvu.
Esam lepni par paveikto, jo mājup ir atvesti ne tikai jauni iespaidi un zināšanas, bet arī jaunas draudzības un sadarbības iespējas nākotnē.